دوشنبه , شهریور ۴ ۱۳۹۸
کلات مشهد

کلات مشهد

شهرستان کلات در شمال شرقی ایران و خراسان در منطقه نیمه معتدل کوهستانی قرار گرفته است. مرکز این شهرستان شهر کلات است.

این شهرستان از شمال بوسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست با کشور ترکمنستان و از جنوب به کوه هزارمسجد و از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود. کلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاه بر فراز کوه» است.

 

جاذبه های کلات نادری مشهد

  • کتیبه نادری در ورودی شهر کلات
  • مسجد کبود گنبد کلات نادر
  • قصر خورشید
  • برجهای دیده بانی دربند ارغونشاه
  • دربند ارغونشاه
  • آبشار آبگرم کلات
  • آبشارهای زیبای قره سو

آبشار آبگرم کلات در مجاورت روستای آبگرم ۷۵ کیلومتری شهرستان کلات در استان خراسان رضوی قرار دارد. برای رسیدن به آبشار، پس از عبور از روستای آبگرم، در مسیری که امکان تردد وسایل نقلیه سبک وجود ندارد، پس از طی کردن راهی حدود نیم ساعت به آبشار زیبای آبگرم خواهید رسید. نام این آبشار از روستای ابگرم که دارای چشمه‌های آبگرم زیاد هست، گرفته شده‌است.

آبشار آبگرم واقعا آب گرمی دارد و مثلا کسانی که سرمای آب آبشار اخلمد را تجربه کرده اند اینجا تجربه ای متفاوت خواهند داشت.

آبشار قره‌سو

در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصله ده کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده‌است.

طبیعت زیبا وآب و هوای ییلاقی و وجود هشت آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌های فلزی برای رفتن به بالای آبشار و وجود آبشارهای بلند با دره‌های تنگ، موقعیت قره سو را ممتاز و مسافران را به طرف خود جلب کرده است .

بند نادری، سدی آجری است درانتهای جلگه شهرستان کلات استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران.این بند در حدود ۴ کیلومتر پایین‌تر از شهرکلات به سمت روستای نفطه بر روی رودخانه ژرف‌رود ساخته شده‌است. ارتفاع این بنا ازوکف رودخانه ۷۰ متر است به نحوی که هر قدر از کف رودخانه به طرف بالا ادامه می‌یابدبر عرض بند افزوده می‌شود.

برای رفتن به تفرجگاه اورتکند بایدبه شمال شهر مشهد رفت و وارد جاده کلات نادرشدو جاده فرعی اورتکند بسیار زیبا و جذاب و تفرجگاه اورتکند تا شهر مشهد ۱۲۳ کیلومتر فاصله دارد. در ابتدای تفرجگاه اورتکند اردوگاهی احداث شده که دارای امکانات خوبی است .

مسیر آبشار :

در مسیر آبشار ابتدا وارد جنگل انبوهی می‌شویم که در حاشیه چپ آن رودخانه‌ای با آبشارهایی زیبا به چشم می‌خورد. پس از گذشتن از این جنگل وارد دره‌ای باز می‌شویم که در میان آن رودخانه‌ای به آرامی در جریان است. چند ین خانه عشایری در سمت چپ و راست  دره به چشم می‌خورد. از سمت چپ دره و از کنار خانه‌های عشایری مسیر را ادامه می‌دهیم تا به انتهای دره که تنگ تر شده است برسیم. بعد از طی مسافتی کوتاه به تونلی غار مانند می‌رسیم که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر خارج می‌شود. در داخل این غار کوچک آب زلال و سرد در حوضچه‌هایی جمع می‌شود و رفتن به داخل آن که خطری هم ندارد بسیار لذت‌بخش است.طول این تونل غار مانند حدود ۱۵ متر است در انتهای آن که کاملا غار مانند است آب از ارتفاعی حدود ۱۰ متری به پایین می ریزد.

در کنار غار آبی نردبان‌هایی در دو ردیف نصب شده است که برای ورود مجدد به رودخانه باید از آنها بالا رفته و مسیری صعب‌العبور را طی کرد تا به آبشار اروتکند که در سمت راست دیده می‌شود رسید.

قصر خورشید کلات مشهد، مهم‌ترین و شهره‌ترین اثر تاریخی کلات است و مثل میدان آزادی که نماد تهران تلقی می‌شود یا حرم امام رضا (ع) که نماد مشهد است، نماد کلات نادری به شمار می‌رود و صد البته که از کارهای نادرشاه افشار است.

قصر خورشید کلات مشهد در وسط باغی بزرگ بنا شده که اکنون چند چنار سالخورده در این سو و آن سویش حکایت می‌کند که به روزگار نادر جای فوق العاده زیبایی بوده. اما حالا پس از گذشت نزدیک به ۳۰۰ سال، زیر بار حوادث روزگار کمر خم کرده و گرچه با شکوه می‌نماید، اما بعید است که یک دهم هیبت اولیه را داشته باشد.

دربند ارغونشاه

تنگه‌ای است به نام دربند کلات که ورودی اولیه به شهرستان کلات از این مکان انجام می‌گرفته‌ است همچنین به دروازه ارغونشاه نیز معروف می‌باشد. شهر کلات دارای دو در ورودی اصلی به نام دربند ارغونشاه و دیگری تونل ورودی اولیه شهر است که از سمت مشهد وارد کلات می‌شوند است. دربند ارغونشاه پلی آجری با برج‌های دیده بانی که در اطراف آن مستقر است می باشد. این پل آجری دارای سه دهانه می‌باشد و در گذشته ورود و خروج افراد توسط برج دیده بانی قابل کنترل بوده‌است.

درباره رزروان

رزروان | رزرو هتل و مکان های اقامتی ارزان در مشهد و سایر شهرهای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *